Kategoria:

Opis

Nadchodzi długa, chłodna jesień, a wraz z nią większe wydatki na ogrzewanie. Co zrobić, by płacić mniej? Pamiętać, że najtańszą energią jest ta zaoszczędzona.

Wojciech Markiewicz z Katowic zeszłoroczną zimę zapamiętał nie dzięki wyjazdowi na narty ale wysokim rachunkom za ogrzewanie. – Te zimowe miesiące mocno szarpnęły mnie po portfelu. Mam niewielki dom jednorodzinny, musiałem dopłacić blisko 1500 złotych do rachunków za prąd, a ogrzewanie kosztowało mnie grubo ponad 8 tys. złotych za sezon – ubolewa nasz rozmówca.

Skąd tak wysokie opłaty?
Jesień i zima to najlepszy tester energooszczędności naszych mieszkań. Najwięcej ciepła ucieka z nich przez ściany i dach. W ten sposób tracimy blisko 50 proc. energii. Piwnice i fundamenty pochłaniają od 10 do 15 proc. energii, aż 20 procent ciepła może ulatniać się przez nieszczelne okna i drzwi.
Dopóki energia była tania te straty nie miały dla przeciętnego Kowalskiego większego znaczenia. W latach 70. współczynnik przenikania ciepła przez ściany U wynosił od 1,16 do 1, 42 (dla porównania – dzisiejsze przepisy wymagają dla ścian współczynnika nie większego niż U=0,30, a w domach pasywnych spadł on do poziomu 0,1). Przy dzisiejszych cenach energii nikogo nie byłoby już stać na standardy grzewcze epoki Gierka.

W najlepszej sytuacji są właściciele nowych domów. Kupując nowoczesne materiały budowlane mogą wybierać w najnowszych rozwiązaniach technicznych i budować domy o niskim zużyciu energii.
A co z właścicielami starszych mieszkań? Wyjściem jest termoizolacja. Ocieplanie domu lub mieszkania najlepiej zacząć od wymiany okien na energooszczędne. Nie ma bowiem sensu instalować kolektorów czy nowoczesnych systemów wentylacyjnych w domu, przez którego okna ciepło ucieka jak przez sito. Dzięki wymianie okien na nowe możliwe będzie włączenie ram okiennych w warstwę izolacyjną ściany. Unikniemy w ten sposób powstawania tzw. mostków cieplnych, czyli źle zaizolowanych, zimnych punktów (często pojawia się na nich grzyb i pleśń).

Na rynku jest duży wybór okien energooszczędnych i pasywnych, o współczynniku przenikania ciepła U poniżej 0,8 W/(m2K). Jednym z najnowocześniejszych tego typu okien jest okno PVC Iglo Energy stworzone przez firmę DRUTEX S.A. – największego w Europie producenta okien i drzwi. Ma ono współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw=0,6 W/(m2K)*. To znaczy, że ma ono przenikalność cieplną 100% lepszą niż wymagają polskie normy techniczne! Tak niski parametr oznacza, że okno to może jest idealnym rozwiązaniem dla budynków pasywnych i energooszczędnych. Iglo Energy jest także niezwykle szczelne. – Zastosowaliśmy w nim, jako pierwsi na świecie w oknach PVC, innowacyjny system uszczelniania, dzięki czemu okno ma nie tylko doskonały współczynnik przenikalności ciepła, jak również świetne parametry w zakresie wodoszczelności i przepuszczalności powietrza. Opracowaliśmy i wdrożyliśmy również  nowej generacji pakiety szybowe z powłokami niskoemisyjnymi, które oferują najwyższe standardy w zakresie efektywności energetycznej– mówi Bogdan Gierszewski, dyrektor ds. produkcji DRUTEX S.A. To zaawansowane technologicznie okno jest dostępne w różnych kształtach i bogatej kolorystyce i wyznacza standardy na światowym rynku stolarki.

Jeśli nie stać nas na kompleksową wymianę okien w całym domu najlepiej jest wymienić w pierwszej kolejności okno od strony północnej. Kolejnym krokiem dobrej termoizolacji jest izolacja ścian i dachu oraz wymiana lub modernizacja systemu grzewczego.

To, by nasze mieszkanie było tanie w eksploatacji ma znaczenie nie tylko dla naszego portfela. Z badań przeprowadzonych przez firmę Home Broker wynika, że większość potencjalnych klientów deweloperów jest zainteresowana kupnem mieszkań albo domów, których koszty utrzymania będą niskie (twierdziło tak ponad 78 proc. ankietowanych).
Pamiętajmy też, że unijna dyrektywa (2010/31/UE) zobowiązała kraje członkowskie, żeby wszystkie budynki stawiane po 2020 r. miały „niemal zerowe zapotrzebowanie na energię”. Nie ma więc wątpliwości, że budownictwo czekają głębokie zmiany. Warto je zacząć od własnego podwórka. A najlepiej okna.

*dla okna o wymiarach 1230mmx1480mm wg CSI w Czechach