Kategoria:

Opis

Kalendarzowe lato już za nami. Dni szybko robią się coraz krótsze i niestety coraz chłodniejsze. Powoli ubieramy się coraz cieplej, myślimy o wymianie ubrań w garderobie na te jesienno-zimowe, zaopatrujemy się w parasole, a niedługo z pewnością zaczniemy zmieniać opony w aucie na zimowe.

Temperatury ledwo przekraczające 10 stopni nie napawają optymizmem, a silne podmuchy wiatru sprawiają, że szybko zapominamy o letnich upałach. Zapominamy jednak również o tym, że do jesieni i zimy trzeba się prawidłowo przygotować, tak żeby cieszyć się jej urokami, nawet w chłodne i wietrzne wieczory. Można pomyśleć o wielu sposobach na zapewnienie sobie błogiego ciepła w domu. Najprostszym jednak i najrozsądniejszym wydaje się sprawdzenie jakości naszych okien, bo to one wpływają na nasz komfort i dobre samopoczucie wtedy kiedy na zewnątrz szaleją wichury.

Dlatego warto przede wszystkim przyjrzeć się naszym oknom przed zimnymi jesienno-zimowymi dniami, chociażby po to, by zapobiec przewiewom i kosztownej ucieczce ciepła z mieszkania. Na szczególną uwagę zasługują takie elementy jak: okucia, uszczelki,  uszkodzenia ram, pęknięcia szyb. Konserwacja okien nie jest niczym trudnym. Jest jednak podstawą corocznego przygotowania naszego domu do zimniejszych pór roku. Nie zajmie nam dużo czasu, a z pewnością zaoszczędzi wielu ewentualnych kłopotów jak już nadejdą te prawdziwe chłody. Aby przedłużyć żywotność i zachować dobry wygląd okien i drzwi należy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne do których należy: stosowanie środków myjących, konserwacja uszczelek, smarowanie zawiasów i okuć obwiedniowych.

Każde okno już u producenta, wyjeżdżając z fabryki ma odpowiednio wyregulowane okucia, a ewentualnych korekt dokonują ekipy montażowe podczas jego montażu. Trzeba pamiętać, że regulacji powinna dokonywać osoba posiadająca doświadczenie w tym temacie, czyli właśnie ekipy monterskie, najlepiej wyposażone w dyplomy montażu potwierdzające ich praktyczne umiejętności montażu zgodnego ze sztuką (niektórzy producenci stolarki z wieloletnim doświadczeniem, jak DRUTEX S.A.,  organizują szkolenia montażowe dla swoich partnerów handlowych, które kończą się egzaminem i uzyskaniem dyplomu mistrza montażu). Jest to o tyle ważne, że błędna regulacja może doprowadzić do uszkodzenia okuć.

„Od zawsze inwestujemy w innowacyjność naszych produktów. Przykładamy wagę do designu, funkcjonalności, nowoczesności rozwiązań. Od lat jednak promujemy także zasady poprawnego montażu stolarki. DRUTEX wraz z Instytutem Techniki Budowlanej opracował własną instrukcję montażową, która stanowi podstawę montowania naszych okien. Zapewnienie wysokiej jakości usług jest możliwe tylko wówczas, gdy osoby odpowiedzialne za montaż stolarki mają odpowiednią wiedzę merytoryczną i przygotowanie praktyczne” – mówi Bogdan Gierszewski, dyrektor ds. produkcji DRUTEX S.A.

Prawdą jest, że o ile w początkowym okresie eksploatacji okna nie wymagają dodatkowej regulacji ponad tą, która dokonana została przez ekipę montażową, to jednak wraz z upływem lat nawet okna poprawnie użytkowane mogą czasami wymagać drobnej korekty w tym zakresie. Nie jest to jednak nic, czym należałoby się martwić. Co więcej, należy podkreślić, że dotyczyć może to nawet najbardziej zaawansowanych systemów okienno-drzwiowych.  Dlatego trzeba pamiętać, aby systematycznie sprawdzać czy okucia są dobrze i mocno zamocowane oraz przeprowadzić kontrole ich zużycia. Wszystkie części ruchome oraz miejsca przymykowe okuć należy smarować, względnie oliwić, a do czyszczenia i pielęgnacji należy stosować tylko takie środki, które w żaden sposób nie wpływają na powłoki antykorozyjne okuć.

Niestety, prawdą jest, że nawet najlepsza ekipa i najbardziej zdolni posiadacze stolarki nie pomogą, jeśli okna będą po prostu źle zamontowane. Dlatego ważne jest, żeby odpowiedzialnie wybierać producentów okien i ekipy montażowe. Należy pytać o certyfikaty, atesty, dopuszczenia techniczne wydane przez renomowane instytucje certyfikujące. Warto zwrócić uwagę na sam produkt i jego parametry, tj. czy profil okna jest wykonany z materiału pierwotnego (bez recyklingu), co wpływa na jego stabilność i trwałość, czy okno wyposażone jest w uszczelki EPDM, które w przeciwieństwie do uszczelek z tworzyw sztucznych (TPE), zapewniają ich lepszą trwałość i szczelność, czy okucia są kompletne. Warto zaufać firmom z doświadczeniem, bo dzięki temu mamy pewność, że nasze okno posłuży nam przez wiele lat.  Warto też przed podpisaniem odbioru robót sprawdzić, czy każde okno lekko się otwiera i zamyka, czy jest dobrze wypoziomowane czyli czy nie otwiera i nie zamyka się samo. Co bardzo istotne, podczas montażu nie powinno się pod żadnym pozorem usuwać klocków podporowych, które ponadto powinny być wykonane z zaimpregnowanego twardego drewna lub twardego pcv. Należy także przestrzegać zasad dotyczących uszczelnienia.

 

Podsumowując, należy pamiętać, że regulacja i konserwacja okien to podstawa ich wieloletniego prawidłowego funkcjonowania. Warto zatem przyswoić sobie kilka ważnych zasad, które pomogą nam cieszyć się szczelnością i niezawodnością naszej stolarki z PVC, a mianowicie:

– w przypadku konserwacji okien nie należy używać środków czyszczących powodujących zarysowania.

– nie należy malować okien farbami bądź lakierami, jak również nanosić jakichkolwiek dodatkowych warstw ochronnych.

– wszelkiego rodzaju zabrudzenia okna, w szczególności rdzę, sadzę, zaprawę murarską itp., należy niezwłocznie usunąć.

– okna PVC posiadają w dolnej części ościeżnicy po stronie zewnętrznej otwory odwadniające, których w żadnym wypadku nie należy zabudowywać.

– przy pomocy wazeliny technicznej przynajmniej raz w roku należy dokonać smarowania części ruchomych zamka w celu utrzymania niezawodnej i lekkiej pracy okuć.

Okna wysokiej jakości zapewniają nam komfort w domu, niezależnie od pory roku. Mają wpływ na nasze zdrowie i… kieszeń, bo prawdziwie energooszczędne okna to też oszczędność pieniędzy.
W związku z tym, trzeba zwracać uwagę na to, jakie okna się kupuje i jak je potem konserwować, tym bardziej, że za naprawę wszelkich usterek później trzeba dodatkowo zapłacić. Ufajmy sprawdzonym producentom i ekipom montażowym. Tylko tyle i aż tyle.